hchaberajansi- Habercilikte Yeni Bir Soluk
HV
23 NİSAN Salı 08:15

Ekonomik Zorluklar, Esnafı Nakit İndirimlere Yönlendiriyor

Ekonominin alçak seyirde ilerlediği bu süreçte esnaflar da nakit para sıkıntısı çekiyor. Kafe ve restoran işletmecileri de bu bağlamda çözümü, nakit ödemede indirim yapmakta buldu.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-03-2024 09:55   Güncelleme : 07-03-2024 13:37
Ekonomik Zorluklar, Esnafı Nakit İndirimlere Yönlendiriyor

Konuya ilişkin Herkes Duysun’a değerlendirmelerde bulunan Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Nejdet Filizoğlu, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Piyasalarda nakit döngüsünün az olmasından dolayı, olmayan bir paraya yani kredi kartlarına yükleniliyordu. Kredi kartı kullanan işletmeler zaten bankalara pos makinelerinin karşılığında belirli bir komisyon ödüyor. Bu komisyon artık küçük esnafa, üreticiye ağır gelmeye başladığı için nakite indirim esprisi burada başlıyor.”

VERGİ KAÇIRMAYA ZEMİN OLUŞTURUYOR

Nakit ödemeye indirim olayının iki amacı olduğunu kaydeden Başkan Filizoğlu, “Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin her biri kayıt altına alınmaktadır. Bir insanın tüm harcamaları, bir işletmenin tüm girdileri, eğer harcama ya da ödeme kredi kartı ile yapıldıysa kayıtlı ve kanıtlı bulunur. Diğer türlü kayıt altının dışına çıkmak, merdiven altı üretimlerde olur. Vergi kaçırmaya zemin oluşturmak yönünde olur ya da işletmenin nakit sıkışıklığından da olabilir. Esnaf ve tüketici zor durumda. Kullanım kaynaklarını uygun bir şekilde değerlendirmeye çalışıyor.” dedi.

AdminAdmin