hchaberajansi- Habercilikte Yeni Bir Soluk
HV
23 NİSAN Salı 07:21

ABD'de Tiktok'un yasaklanması konusunda yeni adım atıldı

Washington, 10 Mart (Hibya) - ABD, Tiktok'un tamamen yasaklanması yönünde bir adım daha atarak, Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi oybirliğiyle böyle bir teklife "evet" oyu verdi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-03-2024 08:49   Güncelleme : 10-03-2024 11:17
ABD'de Tiktok'un yasaklanması konusunda yeni adım atıldı

Ancak sorun henüz çözülmüş değil. Bir sonraki adımda Temsilciler Meclisi önümüzdeki hafta Salı veya Çarşamba günü yapılması beklenen oylamada tasarıya karşı tavır alacak. Tasarının onaylanması için üyelerin üçte ikisinin "evet" oyu vermesi gerekiyor.

Senato'nun teklife nasıl tepki vereceği de belirsiz ve yasanın mevcut seçim yılında çıkarılmasının zor olacağı tahmin ediliyor.

170 milyon Amerikalı tarafından kullanılan Tiktok uygulaması, sahibi şirketin Çin devletiyle olan şüpheli bağlantıları nedeniyle sorgulanıyor. Ayrıca, uygulamanın topladığı kullanıcı verileri ile de ilgili endişe ediliyor.

Tasarı onaylanırsa Tiktok'un sahibi Bytedance'in uygulamayı satmak için 165 günü, yani altı aydan az bir süresi olacak.

Çin'in böyle bir satışı onaylayıp onaylamayacağı veya Tiktok'un altı ay içinde elden çıkarılıp çıkarılamayacağı belli değil.

ABD kullanıcı verilerini Çin devletiyle paylaşmadığını söyleyen Tiktok, politika önlemlerine şiddetle karşı çıkıyor

Şirket, oylamanın sonucunun "önceden belirlendiğini" ve ABD hükümetinin "170 milyon Amerikalıyı anayasal ifade özgürlüğü hakkından mahrum etmeye çalıştığını" iddia etti.

Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin