hc haber ajansi
HV
24 MAYIS Salı 04:31

MİLLET İTTİFAKI NE YAPMALI?

Abdullah Köksal
Abdullah Köksal
Giriş Tarihi : 22-01-2022 19:04

Muhalefet, takip ettiği politikaların istenilen sonucu vermediğini gördüğü halde bir değişikliğe gitmiyor. Seçmene umut, heyecan, kararlılık ve güven vermiyor. İkna edilmeye en müsait olan kararsızları kendi safına çekemiyor. “Milliyetçilik başat olsaydı, MHP’nin oyları erimezdi. Bu ülkenin insanlarının %29’ u dindarlık üzerinden AKP’ye oy veriyor. %71’i demokrasi, eşitlik, özgürlük, bağımsızlık üzerinden oy kullanıyor. HDP’yi görmezden gelirseniz, HDP’ye oy veren 6-7 milyon insanı yok saymış olursunuz. “İnançlı insanları darıltırım, milliyetçileri küstürürüm, HDP ile seçim iş birliği yaparsam terörist damgası yerim” düşüncesi ile siyaset yaparsanız istenilen başarıyı elde edemezsiniz.

Millet İttifakına güven duyulması için, tüm halk kesimlerinin beklentilerine cevap veren net vaatler ortaya konulmalıdır, “Aile Sigortası” gibi. Benim düşüncelerime göre, halkımızın çözüm beklediği konulardan bazılarını sıralamak istiyorum:

1-Gelir adaletinin sağlanması.

2-Mazot, gübre ve ilacın çiftçiye maliyetine ya da bedava verilmesi.

3-Pazar ürünlerinin pahalı satılmasını önlemek için, nakliye parasının belediyeler tarafından karşılanması.

4-Muhtaç durumda olan vatandaşların kredi kartı borçlarının faizlerinin bir şekilde silinmesi, ödeme kolaylığı sağlanarak, asıl borcun taksitlendirilmesi, haciz işlemlerinin durdurulması.

5-Sanayiciye kredi kolaylığı sağlanması.

6-Kooperatifleşmeye öncülük edilmesi.

7-Her köye ya da bölgeye Zıraat Mühendi, Zıraat Teknisyeni atanması

8-Köy-Kent projelerinin geliştirilmesi, TOKİ aracılığı ile evi olmayan vatandaşların çok ucuza ev sahibi yapılması.

9-Ağaçlandırma, fidanlama, fabrika gibi çok insanın çalıştırılabileceği iş sahaları açılarak, işsizliğin önüne geçilmesi.

1O-İlgili ülkelerle anlaşarak, göçmenlerin memleketlerine gönderilmesi.

11-Hukukun üstünlüğü, insan hakları, eşitlik, demokrasi ve özgürlüğün getirileceği.

12-Devletin parasının ihtiyacın önceliklerine göre harcanacağı.

13-Köy okullarının yeniden açılacağı,

14-Anasınıfı ve kreş ihtiyacının giderileceği.

15-Devlet Yurtlarının en kısa zamanda inşa edilerek, hiçbir öğrencinin aç ve açıkta bırakılmayacağı.

16-KYK borçlarının tamamen silineceği.

17-EYT ve 36OO’ün hemen çözümleneceği.

18-Asgari ücretin (425OTL) altında hiçbir çalışanın ve emeklinin maaş almayacağı, buna göre tüm maaşların yeniden düzenleneceği.

19-Her köyde ya da bölgede sağlık ocağının açılması.

2O-Geçmiş yıllarda haksızlığa uğradığını belgeleyen her çalışan ve emeklinin hakkının verileceği

21-Halkımızın %8O’ninin isteğine uyularak, amacı dışında faaliyet gösteren cemaat ve tarikatların kapatılacağı, okul ve yurtlarının kamulaştırılarak MEB’na devredileceği gibi konuların çözüme kavuşturulacağı net bir şekilde vadedilmeli.

Abdullah Köksal

Em. Eğitim Uzmanı

Eski İlköğretim Müfettişi

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI KAHROLSUN SAVAŞ ÇÖZÜM ÇOK BASİT AVRUPA BİRLİĞİ’NE TAM ÜYELİK UNUTULDU MU? ÖNEMLİ OLAN ENFLASYON SOKAK RÖPORTAJLARI FETVA BU TEHLİKELİ GİDİŞE ARTIK SON VERİLMELİ SEÇİM AÇIKLAMALARI HESAP BU GÖÇMEN SORUNU PLANLI, PROĞRAMLI OLMAK GEÇMİŞTEN DERS ALMIYORUZ SEÇİM VE SONRASI AKIL VAR, MANTIK VAR DEVLET- HÜKUMET ÖNCELİKLERİMİZ KIZ ÇOCUĞUNUN FERYADI ORTAK AKLI YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ ANDIMIZ ÜRETİM PLANLAMASI BIKTIK, USANDIK KÖYE DÖNÜŞ ÇÖZÜM ÇOK BASİT HAYAL KIRIKLIĞI CHP’NİN OYLARI YOKSULLUK VE DAYANIŞMA PROJELERİNİ AÇIKLA 5 PROJELERİNİ AÇIKLA 4 PROJELERİNİ AÇIKLA 3 PROJELERİNİ AÇIKLA 2 PROJELERİNİ AÇIKLA ŞİMDİ BİRLEŞME ZAMANI CORONA KABUSU TAKLİTÇİLİK Mİ? ZORUNLULUK MU? BÜTÇE PAYLARI İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DERS OLMAMIŞ BAŞARI SAĞLANAMADI ERKEN SEÇİM OLABİLİR BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ FIRAT’IN DOĞUSU UNUTULDU YKS LGS SİSTEM SORUN OLDU MEMLEKET MASASI KIRILMA NOKTALARI GENÇLERİMİZ EMEK ve DAYANIŞMA GELİR ADALETSİZLİĞİ-CORONA VİRÜS YAYGIN TEST SIKI İZOLASYON SALGIN SONRASI VİRÜSLE YAŞAMAK AKIL VE BİLİM DAHA DA ÖNEM KAZANDI ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KARDIR MOSKOVA MÜTABAKATI ÖNCESİ VE SONRASI İDLİB SAVAŞI ÖNCELİKLERİMİZ DEPREM GERÇEĞİ YÖNLENDİRİCİ BİLİM ADAMLARI OLMALI FETVA GEÇMİŞTEN DERS ALMADIK KANAL İSTANBUL PROJESİ PISA 2O18 SONUÇLARI Su Zammı TÜRKİYE’DE KADIN VE EĞİTİM DÜZEYİ ÖZEL OKULLAR SORUNU BARIŞ PINARI HAREKATI DENENDİ, OLMADI KADIN CİNAYETLERİ İŞTE BÖYLE